Świadectwa energetyczne

Świadectwa energetyczne

Nasze biuro oferuje sporządzanie i interpretację certyfikatów energetycznych.

Od 28 kwietnia 2023 r. świadectwa energetyczne są obowiązkowe dla wszystkich wynajmowanych lub sprzedawanych nieruchomości. Pozwalają one ocenić budynek z punktu widzenia jego energochłonności. Określa się w ten sposób zapotrzebowanie budynku na energię na cele ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji, klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej także oświetlenia. Charakterystyka energetyczna jest obowiązkowa dla nowych nieruchomości, jak również dla nieruchomości poddawanych modernizacji lub remontom.

Sporządzanie certyfikatów energetycznych ma na celu określenie, jakie koszta poniosą Państwo z tego tytułu i zmniejszenie wydatków na użytkowanie budynku. Certyfikat wystawiony dla danego budynku może również wpłynąć na jego cenę. Świadectwo energetyczne ważne jest 10 lat. W przypadku poprawy charakterystyki energetycznej budynku, istnieje możliwość wykonania nowego.

 

Co powinno się znaleźć w certyfikacie energetycznym?

W świadectwie energetycznym znajdują się trzy rodzaje informacji:

1. Wielkość energii, która musi być wydobyta u źródła, żeby pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, chłodzenie (w domach z klimatyzacją) oraz na pracę napędów. Informacja ta pozwala ocenić, ile faktycznie zużyją Państwo tzw. energii pierwotnej nieodnawialnej w celu zaspokojenia tych potrzeb (np. ilość wydobycia węgla, gazu).

2. Świadectwa energetyczne wyrażają także wielkość tzw. energii końcowej, której potrzebują Państwo każdego roku do ogrzewania (w tym wentylacji), przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia. Energia pierwotna różni się od końcowej tym, że uwzględnia straty powstające na etapie produkowania i przesyłania energii.

3. W certyfikatach energetycznych znajdują się też obliczenia dotyczące energii użytkowej. W tym przypadku dodatkowo bierze się pod uwagę sprawność systemu grzewczego. Energia użytkowa uwzględnia straty ciepła przez przegrody (ściany, okna, dach, podłogę), energię potrzebną do ogrzewania ciepłej wody, powietrza wentylacyjnego, działania wentylacji mechanicznej i chłodzenia. Uwzględnia również zyski energii od ludzi i sprzętów.

Sporządzanie i interpretacja świadectw energetycznych

W związku z tym, że zrozumienie informacji zawartych w świadectwie energetycznym nie jest łatwe, oferujemy Państwu pomoc w tym zakresie: sporządzenie i interpretację certyfikatu.

Aby poznać szczegóły oferty, zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego lub bezpośredniego kontaktu telefonicznego: 669 760 750.

 

Uprawnienia

Biuro Stryjewski Nieruchomości posiada uprawnienia pozwalające na sporządzanie oraz interpretowanie świadectw energetycznych. 

Numer uprawnień 10650.

ADRES

Stryjewski Nieruchomości
Krzysztof Stryjewski
al. Kościuszki 27 lok. 3
42-202 Częstochowa

KONTAKT

+34 333 04 66
669 760 750
biuro@stryjewski-nieruchomosci.pl

Jestem członkiem Śląskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych